Письменницький доробок Марка Вовчка був високо оцінений видатними людьми свого часу. І. Франко відніс її твори “до найкращих перл нашої літератури”, а Шевченко назвав їх “джерелом істини й краси”.
Бібліотека – філія №12 запрошує ознайомити із життєвим і творчим шляхом Марка Вовчка.
Марія Вілінська народилася 22 грудня 1833 року в сім’ї армійського офіцера в маєтку Єкатерининське (тепер с. Козаки Липецької обл.).
У 1846-1848 рр. виховувалася в приватному пансіоні в Харкові. Згодом жила м. Орлі в сім’ї багатої тітки. Тут познайомилася з відомим етнографом і фольклористом Опанасом Марковичем, що відбував заслання за участь у Кирило-Мефодіївському братстві.
1851 року одружилася з О. Марковичем і виїхала в Україну.
Почала вивчати її мову, фольклор. Жила в Чернігові, у Києві, Немирові та
Вінниччині.
1857 року в Петербурзі за редакцією П. Куліша вийшли “Народні оповідання” Марка Вовчка. До першої книги “Народних оповідань” увійшло 11 творів “Сестра”, “Козачка”, “Горпина”, “Одарка”, “Сон”, “Викуп”, “Чумак” тощо, до другої книги - “Три долі”, “Не до пари”, “Два сина”, “Ледащиця”, “Чари” та психологічна повість “Три долі”.
“Сестра” в якому авторка розкриває проблему складних сімейних стосунків. Головна героїня живе у брата, але його жінка страшенно її не любить, через що бідолашна змушена йти по світу шукати іншої долі. Також належать інші твори подібної тематики: “Свекруха”, “Не до пари”, “Викуп”.
Найбільшу славу принесла їй повість "Маруся" –
історія дівчинки, що гине, допомагаючи запорожцям. Повість була
написана у 1860-х роках. Згодом отримала нагороду Французької Академії та була
перекладена багатьма мовами. Цей твір
свого часу було рекомендовано для обов'язкового вивчення у французьких школах.
У 1871-1872 рр. редагувала журнал “Переклади найкращих іноземних письменників”, перекладала з французької, англійської, німецької, польської Жуля Верна, Дж. Грінвуда, Г.К. Андерсена, Б. Пруса.
Історичні повісті
й оповідання для дітей “Кармелюк”, “Маруся”, “Невільничка”, ще за життя Марка
Вовчка здобули широку славу.
“Кармелюк” – легендарний народний месник. Народився він у сім’ї кріпака, але виховувався й навчався за кордоном разом з синами поміщика.
Коли ж повернувся в панський двір, покірним кріпаком бути більше не зміг. За
бунтарство його віддають у солдати, він тікає і разом з іншими селянами
організовує загін повстанців. Устим Кармелюк — гарний і мужній, чесний і
безкорисливий, він полишає спокійне сімейне життя заради боротьби за правду.
Її твори перекладали французькою, німецькою, італійською, польською, чеською, болгарською, угорською мовами, що сприяло зміцненню зв’язків української літератури з літературами народів Європи та піднесенню її авторитету у світі.
Немає коментарів:
Дописати коментар