вівторок, 12 липня 2022 р.

Година інформації «Людина може все» (до дня народження Ніколи Тесли)


    Днями, 10 липня, все людство згадує видатного вченого, винахідника

Ніколу Теслу. Цю людину називали одним з найгеніальніших винахідників усіх часів. Своїми експериментами  й дослідами в фізиці електромагнітного поля, він випередив людство на десятиліття. Недарма ж про нього казали, що саме він придумав ХХ століття. Година інформаціїї запропонована  бібліотекою №12

дозволить нам всім ще раз згадати цю видатну особистість.    

 


   
                 1856 року однієї грозової ночі в хорватському селищі Смілян в родині священника народився хлопчик Нікола. Підрісши вчився в гімназії, вивчав електротехніку в техуніверситеті в місті Грац, навчався в Празі, але так і не здобув грунтовної освіти. Їздив світами: Будапешт, Париж, Нью-Йорк…

Ост тут і відбулася   «доленосна»   зустріч Тесли з Томасом Едісоном. Нікола працював спочатку на Едісона, але попри успіхи, той так і не заплатив  Теслі грошей. А от відомий підприємець, інженер Вестінгауз зразу зрозумів. що в експериментах Тесли велике майбутнє. Недарма ж компанія «Вестінгауз Електрик» існує і досі.

Кінець ХХ століття це прорив у фізиці: 1888 р. Тесла відкрив явище обертального магнітного поля й було побудовано генератор надвисокої частоти.

1895 р. Компанія Вестінгауза запустила в дію найбільшу в світі Ніагарську ГЕС з потужним генератором Тесли. 1896 р. – Тесла передає радіосигнали на відстань 48 кілометрів!  1899 р. він демонструє газорозрядні лампи і електродвигун, що працюють на високочастотному струмі.

Тесла розробив принцип дистанційного керування, побудував перший електричний годинник, винайшов щоглову антену.

Ми вчили на уроках фізики: радіопередавач винайшов  Марконі. Це не правда! Американський суд 1943 року визнав приорітет  Тесли. Нікола так і не отрмав Нобелівку. А «війна струмів» приведе до перемоги саме Теслу.

 Змінний струм домінує і зараз. Ще за життя ім'я Ніколи Тесли «обросло» різними легендами. Наприклад, падіння Тунгуського метеорита пов'язують з дослідами  Тесли…

Помер вчений відлюдиком, 7 січня 1943 року. Після його смерті всі папери було вилучено ФБР…


             Тесла був схожий на дивакуватого генія, людину поза часом. Фактично ж він довів – «люлина, коли захоче, може все!».

Немає коментарів:

Дописати коментар