Іноді, коли голодна людина в очікуванні обіду сідає за стіл, а обід ще не готовий, вона з нетерпінням починає їсти хліб з сіллю. Нам і в голову не приходить, що через цей білий кристалічний порошок в сільничці, колись йшли війни люди вбивали один одного, продавали у рабство. Сіль іноді круто міняла долю людини, а дрібка солі повертала до життя помираючого…
Пропонуємо вашій увазі інформ-хвилинку «Історія зі смаком солі». Сіль, як нам здається, варта того щоб знати про неї більше. Сіль не тільки приправа, вона так само важлива для нашого життя, як і вода, адже без них ми не могли б існувати. Без солі не може працювати наш мозок і нервова система, адже вони керують нашими рухами й поведінкою.
У давні часи сіль була надзвичайно цінним товаром. Її мали лише заможні та багаті люди. Наскільки сіль була пов’язана з добробутом, показує давнє слово «саляріум» - колись так називали плату солдатам за службу. Звідси й слово солдат. На Сході існувало поняття «угода солі» - тобто договір про дружні відносини між сторонами. В стародавньому Китаї навіть випускали монети із солі. В Африці – за кілограм солі давали кілограм золотого піску. Люди здавна приписували солі магічні властивості: вона була й символом прокляття, символом вірності, чистоти й святості. Її використовували в магії й чаклуванні.
А які війни за
сіль зберегла для нас історія! Горіли
міста, замки й фортеці. Переможці переорювали землю й посипали сіллю,
прирікаючи її й людей на безпліддя й пустку. Так було з Карфагеном, Британією
часів Вільгельма Завойовника, так було й за часів Київської Русі. Проте з
плином часу в соляній історії багато змінилося. Сіль навчилися добувати,
очищувати. Зараз це найдешевша приправа. Правда ж знову не скрізь. Знову на
солі заробляють скажені гроші.
Існує декілька видів солі. Що справді цінуються най-най-най…
Найдорожча - аметистова, або бамбукова сіль. Має м’який аромат, ніжний смак, рожевий колір. Ціна – 825 доларів США за кілограм.
Друге місце займає Флер де Сель – «квітка солі». Використовується в кондитерській справі у вигляді прозорих, білих пластинок. Неї прикрашають шоколад і карамель. Ціна за один кілограм – 3000 гривень.
Найчистіша сіль – гімалайська. Добувають вручну, багата на йод. Її добувають лише в Пенджабському районі Пакистану.
Ми часто
«сидимо на дієтах». Вживаємо різні спеції, однак чогось бракує. Бо сіль –
найнеобхідніше, інші приправи її лише доповнюють. Хто знає її смак, той уже
ніколи не зможе без неї жити. Без солі життя – прісне. Чи не так?
Немає коментарів:
Дописати коментар