Половина людства залежить від льодовиків: вони є резервуаром прісної, чистої води, яка придатна до пиття; дають інформацію щодо джерел забруднення повітря та містять у собі унікальну інформацію про минуле, та дають змогу спрогнозувати екологічні проблеми в майбутньому. Публікація, запропонована бібліотекою-філією №12, дає змогу дізнатися нове про льодовики. Хоча, здавалося б, що ми живемо так далеко від вічної мерзлоти…Але, знаєте, все в природі пов’язане між собою, значить льодовики та їх «крижані проблеми» стосуються всіх нас. А крім того льодовики, без сумніву, одне з найкрасивіших видовищ у світі!
Льодовик або лідни́ця — багаторічне природне накопичення льоду на земній поверхні. Утворюється з твердих атмосферних опадів у тих районах, де протягом року таких опадів випадає більше, ніж тане та випаровується. Вони гігантські резервуари, що затримують воду, яка випадає у вигляді снігу у вологі пори року, й відпускають її у вигляді талих вод у посушливий сезон. Таким чином льодовики живлять річки протягом усього року, рятуючи нас від посухи.
Ідеально
збалансована система льодовиків тривалий час була непомітною. Але вони почали
танути, й швидкість їхнього зникнення постійно зростає.
Стан льодовиків є доволі точним показником того, що відбувається на нашій планеті. Деякі льодовики швидко реагують на зміни опадів і температури, інші, наприклад, у сухих долинах Антарктики та високій Арктиці, - повільніше.
Льодовики не лише корисні як запаси прісної води, вони також сприяють розвитку рідкісних екосистем. На поверхні льодовика ростуть льодовикові водорості, а в отворах і ямках у ньому утворюються крихітні екосистеми з невеликою кількістю талої води та поживними речовинами з бруду. Тут мешкають гриби, бактерії, тихоходи та ракоподібні. Льодовики – це не тільки величезні брили льоду, це ще й надзвичайно цікавий світ, що до кінця ще не вивчений людством. Однак технічна революція та людська недбалість призводить до того, що клімат Землі змінюється, температура підвищується, а льодовики тануть! Все це штовхає планету на межу, що відкриває шлях до глобальної катастрофи.
Але
дослідники наголошують, що найгіршого сценарію таки можна уникнути. Виконання
Паризької угоди, ухваленої Міжурядовою групою експертів зі змін клімату щодо
обмеження глобального потепління до 1,5°С, збереже більшість льодовиків, а рівень
Світового океану не підвищиться. Отже, шанс у нас є, треба лише правильно
скористатися ним!
«Лід -
він вміє зберігати різні речі чистими та прозорими. Зберігати все, як є. І в цьому…
його сутність», -- писав колись в одному
зі своїх творів визначний японський письменник Харукі Муракамі. То, може, варто
прислухатися до мудрого письменника й нам ? Бо Земля в нас одна.
Немає коментарів:
Дописати коментар